Rozpočet aneb první krok k finanční gramotnosti

25. 4. 2023 Finanční gramotnost

Rozpočet aneb první krok k finanční gramotnosti

S finanční gramotností je to v České republice na bídné úrovni. Podle poslední statistiky za rok 2021 je finančně gramotných pouze 12 % Čechů, ale o to úsměvnější je, že si to o sobě myslí až 60 %. Pojďme to společně změnit a jak jinak, než tím že začneme u sebe.

Finanční gramotnost není jen o tom, jak zacházet s vlastními penězi, ale i tom umět číst ve smlouvách, poznat dobrý a špatný úvěr, porozumět různým druhům rezerv, pravidlům investování a mnoho dalšího. S touto oblastí by Vám měl pomáhat finanční poradce, ale za mě má mít základ každý.

Prvním krokem k finanční gramotnosti je zjištění toho, jak to s těmi penězi vůbec máme.

 

Finanční bilance

Finanční bilance je přehled naších příjmů a výdajů tzv. našeho rozpočtu. Jen tak budete vědět, jestli s penězi každý měsíc vyjdete a budete mít i na Vaše plány nebo bude potřeba něco změnit. Není to nic těžkého. Bude nám stačit tabulka v Excelu.

Jak na to?

Příjmy

Do levého sloupce si napíšeme všechny naše příjmy. Ty, které nejsou na pravidelné měsíční bázi sečteme za 1 rok a vydělíme je 12 (například u OSVČ) a tím dostaneme měsíční průměr.

Finanční bilance - příjmy

Finanční bilance - příjmy

Výdaje

Na stranu pravou si nejdříve vypíšeme nutné měsíční výdaje (nájem, inkaso, splátky úvěru…), ale teď nastane ta část, kde si trošku sáhneme do svědomí. Kolik nás vlastně stojí jeden měsíc? Jídlo, restaurace, bary, kavárny, pohonné hmoty, veřejná doprava, hygiena, čistící prostředky atd.. Pokud jako já platíte převážně kartou, tak Vám pomůže internetové bankovnictví, které eviduje každou Vaši platbu a rozřazuje je do kategorií.

Měsíční výdaje máme za sebou, ale nesmíme zapomínat na ty roční. Pojištění, dovolená, Vánoce, narozeniny, ale například i věci, které si v průběhu roku kupujeme např. oblečení, elektronika, servis auta atd. Všechny roční výdaje vydělíme 12. Tím dostaneme náklady těchto věcí na 1 měsíc, které si napíšeme pod měsíční výdaje.

Finanční bilance - výdaje

Finanční bilance - výdaje

Výsledek

Nyní můžeme každou stranu finanční bilance zvlášť sečíst. Od součtu příjmu odečteme součet výdajů a dostaneme výsledek toho, jak se svým rozpočtem hospodaříme. Pokud bude výsledek kladný, tak jsme na tom dobře, protože dokážeme hospodařit se svým rozpočtem, ale pokud vyjde záporný, tak nám tím ukazuje, že náš životní standard není dlouhodobě udržitelný.

Finanční bilance - výsledek

Finanční bilance - výsledek

Závěr

Jestli Vám finanční bilance vyšla záporná nemusíte si hned trhat vlasy. Já na tom před pár lety nebyl o nic lépe. Toto je ten skutečný první krok k finančnímu zdraví. Můžete na sebe být pyšní, že jste pro sebe něco udělali, protože někdo si pro sebe neudělá ani těch 15 minut, aby věděl, na čem vlastně je a jak za ideálních podmínek zvládnou příští rok.

Finanční bilance Vám vyšla záporná nebo chcete ušetřit? Více to rozeberu příští týden v dalším článku, ale do té doby si můžete položit následující otázky:

Které výdaje jsou zbytečné?

Neplatím za něco příliš?

Utrácím bezmyšlenkovitě nebo to má svůj důvod?

Jak můžu zvýšit svůj příjem?

 

Pokud si se svým rozpočtem nevíte rady nebo byste ho chtěli prokonzultovat, tak Vám s tím rád pomůžu. Níže si zarezervujte termín a já se na Vás budu těšit.

Naplánovat schůzku