Návod, jak začít šetřit peníze

4. 5. 2023 Finanční gramotnost

Návod, jak začít šetřit peníze

minulém článku jsme si řekli, jak si rozpočet může každý udělat sám doma za pár minut, ale něco s ním udělat už nebude taková hračka.
 

Nutné výdaje

Ty můžete ovlivnit jen kontrolou toho, jestli někde zbytečně nepřeplácíte.
U úvěru můžete zvolit refinancování nebo sloučení více úvěrů do jednoho. Potřebujete bydlet v tak velikém bytu a platit vysoký nájem? Co úspora na energiích pomocí fotovoltaiky nebo zvolit jiný druh vytápění? Upřímně se tyto výdaje snižují opravdu těžce, protože to vyžaduje buď mnoho času, jednorázových výdajů nebo specializaci na určitý obor. O to více se musíme zaměřit na pohyblivé výdaje.

 

Pohyblivé výdaje

Hlavní věcí, kterou si zapamatujte je UDRŽITELNOST. Lidský mozek funguje na způsobu odměn, tak ho nesmíme demotivovat tím, že si až moc utáhneme opasek.Rozhodně nebude našim prvním krokem snížit výdaje o 50 % nebo je ze dne na den vyškrtnout. Je to vlastně psychologická hra sám se sebou, ve které svým klientům dělám kouče a kontroluji jejich nastavený plán, ale jistě to zvládnete hravě i sami.
 

Jak postupovat

 

1. Priority

Ke každému výdaji, který nějak můžete ovlivnit si napište číslo od 1 do 5.
1 jsou/budou nejdůležitější výdaje, například jídlo, protože to je nepostradatelné pro život.
5 jsou/budou nejméně důležité výdaje, například nakupování výherních losů

 

2. Pocity

Zamyslete se nad tím, jak se cítíte, když si tyto věci kupujete a napište si to za prioritu z prvního kroku. Dejte si na tom opravdu záležet, protože takto poznáte, které věci nakupujete z důvodu životních potřeb, odpočinku, práce, pohodlí, koníčku nebo jen tak. Dělá vám radost utrácení za tyto konkrétní věci?

 

3. Sám sobě koučem

Sami se teď můžete zamyslet nad tím, co se vám psalo lépe, co hůře nebo za co se sami před sebou stydíte. Vašim úkolem je si nastavit zdravou, a hlavně UDRŽITELNOU hranici ke každému výdaji.

 

4. Vymyslete si odměnu

Nikdy nezapomínejte na odměnu. Každý má v sobě nějakého rebela, kterého nejde úplně potlačit, a proto mu vymezíme prostor, ve kterém se může libovolně pohybovat. První měsíc si nastavte podle sebe nějakou částku odhadem, kterou utratíte dle vlastního uvážení. Já jsem začínal na 1 tisíci měsíčně, ale částku postupem času měním.

A kdy je nejvhodnější čas na zmiňovanou odměnu? Odpověď je individuální, každý si můžeme termín zvolit podle sebe. Ideální variantou je hned po výplatě nebo těsně před ní.

 

Já to dělám takto:

Po výplatě odešlu všechny nutné výdaje, jako je sociální, zdravotní, nájem, pojištění, investice a na spořící účet si pošlu poměrnou část plánovaných ročních výdajů rozpočítaných na měsíce.

Ze zbylých peněz nechám na běžném účtu částku, která odpovídá mým výdajům na nadcházející měsíc a přičtu svůj měsíční limit na utracení, např. 1-2 tisíce. Vše, co mi zůstane navíc pošlu na spořící účet.

Před výplatou mi tak na běžném účtu buď něco zbude a odměním se utracením peněz nebo si do dalšího měsíce odnesu ponaučení.

 

Závěr

Není cílem si nedopřát ani jednu kávu v kavárně nebo si půl roku nekoupit žádné oblečení. Cílem je přestat utrácet bezhlavě a začít hospodařit podle plánu, který si nastavíte.

Na první pokus se určitě netrefíte do hranic, které vám budou vyhovovat. Potřebujete mít motivaci k utáhnutí opasku a tou je cíl na který šetříte. Pro každého to může být něco jiného nové auto, bydlení, peníze na školu nebo na předčasný odchod do důchodu. Důležité je mít cíl s přesně danou částkou a ideálně datem. Jen tak zjistíme, kolik si máme měsíčně odkládat stranou a nastavíme si tak vhodné hranice naších výdajů.

Pokud s vytvořením rozpočtového plánu potřebujete pomoci, tak vám s tím rád pomůžu.

Naplánovat schůzku